Elektronik Sınav

Ülke genelinde Sürücü belgesi alımlarında Klasik sınav sistemi kaldırılarak Elektronik Sınav sistemine geçilmiştir.

Elektronik Sınav(E-Sınav): Basılı evrak kullanılmaksızın, sınav uygulama ve değerlendirilmesine ilişkin her türlü işlemin elektronik ortamda ve bilgisayarlar aracılığıyla yapılan sınavlardır.

Hafta içi saat 17.00den sonra günde 3 oturum hafta sonu günde 6 oturum şeklinde her gün yapılabilmektedir. E-sınavda klasik sınav sisteminde olduğu gibi soru kitapçığı ve cevap kağıdı bulunmamaktadır tüm işlemler Milli Eğitim Müdürlüğü e-sınav salonunda bulunan bilgisayarlar üzerinden ekrana dokunarak yapılmaktadır ve sınavınız bittikten sonra hemen sınav sonucunuz açıklanmaktadır. E-sınav süresi 45 dakikadır. E-Sınava girebilmek için Teorik derslerinizi tamamladığınızda kursa veya MEB Ödeme Sisteminden 2022 yılı için 130,00 TL Elektronik Sınav ücretinizi yatırdıktan sonra kurs tarafından Milli Eğitim Bakanlığına başvurunuz yapılacaktır. e-Sınav başvurusu yapılan kursiyerlerin bilgileri bağlı oldukları milli eğitim müdürlüğü tarafından incelenecektir. Başvurusu onaylanan kursiyerler için e-sınav randevu sistemi bir sınav tarihi ve saati belirleyecektir. Bu sürede yaklaşık 1 haftadır. Elektronik sınavdan başarılı olduğunuzda direksiyon eğitimlerinizi tamamladıktan sonra hiç beklemeden yapılacak ilk direksiyon sınavına girebilirsiniz.

2022 yılı için 130,00 TL Elektronik Sınav ücretinizi internet üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı Ödeme Sistemiyle kredi kartınızla Başvuru türü "MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜ KURSİYERLERİ E_SINAVI" seçerek odeme.meb.gov.tr adresinden yatırabilirsiniz.

Elektronik Sınavın Avantajları
 • Kimlik bilgilerinizi cevap kağıdına kodlamakla uğraşmazsınız. Bilgileriniz hazır gelir.
 • Klasik sınavdaki gibi cevapları kaydırma riskiniz bulunmaz. Cevabı seçmeniz yeterlidir.
 • Cevabınızı değiştirmek istediğinizde silgiyle uğraşmanız gerekmez yeni cevabı seçmeniz yeterlidir.
 • Sınav tarihiniz başvuru tarihinizden itibaren yaklaşık bir haftadır aylarca sınav tarihi beklemezsiniz.
 • Sınav sonuçlarının açıklanmasını günlerce beklemezsiniz. Sınav sonunda öğrenebilirsiniz.
 • Sınav sonuçları hemen açıklandığından direksiyon eğitimlerinizi tamamlamışsanız yapılacak ilk direksiyon sınavına girebilirsiniz.
 • Klasik sınav sisteminde bekleme süreniz 2 veya 3 ayı bulurken, Elektronik Sınav sisteminde bekleme süreniz teorik ve direksiyon eğitimlerinizin sürdüğü kadardır yani ortalama 1 aydır.
E-Sınav Hakkında Açıklamalar
 • Klasik sınavda olduğu gibi E-Sınavda da adayın 4 sınav hakkı bulunmaktadır.
 • Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından e-sınav başvurusu onaylanan adaylar için e-sınav sistemi tarafından randevu tarih ve saati verilmektedir.
 • Kursiyerin belirlenen tarih ve saatte e-sınava girmesi gerekmektedir. Girmediği takdirde bir sınav hakkını kullanmış sayılır.
 • E-sınavdan başarısız olan aday başarısız olduğu sınav tarihinden itibaren 15 gün sonra tekrar sınav ücretini yatırarak e-sınav başvurusu yapabilir. Başarısız olduğu e-sınav tarihinden itibaren 45 gün içinde tekrar sınav ücretini yatırıp, başvuru yapmadığı takdirde bir sınav hakkını kullanmış sayılır.
E-Sınav ücretinizi yatırmak için tıklayın. E-Sınav hakkında Sıkça Sorulan Sorular Elektronik Sınav Sonucunuzu Görüntülemek için tıklayın

MENÜ


SINAVLAR